Australianul Nick Kyrgios a fost amendat cu 25.000 de dolari, după incidentul de la meciul cu Rafael Nadal, de la Indian Wells, când şi-a spart racheta, aproape a lovit un copil de mingi şi a avut un limbaj obscen, anunţă ATP.

Kyrgios a fost amendat cu 20.000 de dolari pentru comportament nesportiv şi cu 5.000 de dolari pentru limbaj obscen, a anunţat ATP într-un comunicat.

Kyrgios, locul 102 mondial, a fost învins de Nadal în sferturi la Indian Wells, după un meci de trei seturi, scor 7-6(0), 5-7, 6-4, şi două ore şi 46 de minute.

El aproape că a lovit un copil de mingi, după ce şi-a aruncat racheta la pământ de furie.

La Miami, Kyrgios a reuşit calificarea în turul trei, după o victorie fără drept de apel, vineri, în faţa rusului Andrei Rublev, locul 7 mondial, scor 6-3, 6-0, după 53 de minute.

În turul trei, Kyrgios va evolua cu italianul Fabio Fognini, locul 17 mondial.