Finala turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice se va disputa între Canada şi Suedia. Americancele, campioane mondiale şi marile favorite, au fost eliminate în semifinale.

Canada s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala turneului olimpic de fotbal feminin, după ce a trecut de echipa SUA, scor 1-0, în urma penaltiului transformat de Jessie Alexandra Fleming, în minutul 75.

Suedia, finalistă la Rio în 2016, s-a calificat în ultimul act după victoria în faţa Australiei, scor 1-0, prin golul marcat de  Fridolina Rolfö, în minutul 46.

Finala va avea loc vineri, iar meciul pentru bronz se va juca joi.