Reprezentativa Italiei s-a calificat în semifinale Euro-2020, după ce a învins, vineri, la Munchen, cu scorul de 2-1, selecţionata Belgiei, în sferturile competiţiei.

Pentru Italia au marcat Barella, în minutul 31 şi Insigne, în minutul 44.

Golul belgienilor a fost înscris de Lukaku, în minutul 45+2, din penalti.

În minutul 13, Italia a marcat prin Bonucci, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după consultarea VAR.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (Chadli '69/Praet '74), Tielemans (Mertens '69), Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, Doku. Selecţioner: Roberto Martinez

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson '79) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante '74)- Chiesa (Toloi '90) Immobile (Belotti '74), Insigne (Berardi '79). Selecţioner: Roberto Mancini

Arbitrul confruntării a fost slovenul Slavko Vincic, ajutat de conaţionalii săi Tomaz Klancnik şi Andraz Kovacic. Arbitru de rezervă a fost argentinianul Fernando Andres Rapallini.

În semifinale, Italia va juca în compania Spaniei, marţi, la Londra.