Jucătoarea de tenis Irina Begu, locul 35 WTA şi favorită 31, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului WTA de categorie 1000 de la Madrid.

Begu s-a impus în faţa rusoaicei Liudmila Samsonova, locul 18 WTA şi cap de serie 14, scor 6-4, 6-4, după ce în primul set a fost condusă cu 3-0.

În setul doi, Begu a condus cu 2-0, a fost egalată şi apoi condusă cu 3-2, dar s-a impus, scor 6-4.

Meciul a durat o oră şi 45 de minute.

Begu a ajuns în sferturi la Madrid fără să fi pierdut vreun set.

În sferturi, Begu va evolua cu învingătoarea meciului dintre spaniola Paula Badosa, locul 42 mondial şi faorită 26, şi sportiva elenă Maria Sakkari, locul 9 mondial şi favorită 9.

Accederea în sferturi este recompensată cu 161.525 de euro şi 15 puncte WTA.