Vlad Stancu cucerit o nouă medalie la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad (4-9 iulie 2023): bronz în proba de 400 m liber.

Sportivul a încheiat cele opt lungimi de bazin cu timpul de 3:50.21 min. Finala a fost câştigată de către bulgarul Mitsin Petar (3:44.31 min.) – care a stabilit azi un nou record mondial de juniori.

În aceiaşi finală, Nandor Nagy s-a clasat pe locul opt, cu timpul de 3:57.33 min.

Vlad a cucerit medalii de argint, la acest European, în probele de 1.500 m şi 800 m liber, cu timpi ce reprezintă baremuri A de calificare la JO Paris 2024, dar şi noi recorduri naţionale de seniori.