Poloneza Iga Swiatek, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, Barbora Krejcikova din Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, şi ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4, au fost eliminate în optimile de finală al turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells.

Swiatek a fost învinsă, marţi, în optimi, cu scorul de 6-4, 6-3, de letona Jelena Ostapenko, locul 29 şi cap de serie numărul 24, după un meci care a durat o oră şi 33 de minute.

Americanca Jessica Pegula, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 19, a eliminat-o, cu scorul de 6-1, 6-1, pe Svitolina, după 68 de minute de joc.

Krejcikova a fost întrecută, cu scorul de 6-1, 7-5, de spaniola Paula Badosa, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 21, după o partidă de o oră şi 25 de minute.

Şi jucătoarea canadiană Leylah Fernandez, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 23, finalista ultimei ediţii a US Open, a părăsit competiţia în optimi, învinsă, cu 2-6, 6-1, 7-6 (4), de americanca Shelby Rogers, locul 44 WTA, după două ore şi 34 de joc.

Aliaksandra Sasnovici din Belarus, locul 100 WTA, care le-a eliminat pe parcurs pe Emma Răducanu şi Simona Halep, nu a trecut nici ea în sferturi, după 3-6, 4-6, în faţa compatrioatei ei, Victoria Azarenka, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 27. Partida a durat o oră şi 31 de minute.

Programul sferturilor de finală este următorul:

Anett Kontaveit (Estonia), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 18 - Ons Jabeur (Tunisia), locul 14 WTA şi cap de serie numărul 12;

Paula Badosa (Spania), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 21 - Angelique Kerber (Germania), locul 15 WTA şi cap de serie numărul 10;

Victoria Azarenka (Belarus), locul 32 şi cap de serie numărul 27 - Jessica Pegula (SUA), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 19;

Shelby Rogers (SUA), locul 44 WTA - Jelena Ostapenko (Letonia), locul 29 şi cap de serie numărul 24.