Liderul Ligii Naţionale, CSM Bucureşti, a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia de pe locul 2, Gloria Bistriţa, scor 35-29 (19-17), în meci jucat în devans la etapa a XXII-a.

Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Cristina Neagu, cu 12 goluri.

După pauză, reluarea meciului a întârziat, fiind nevoie de corectarea scorului, care a devenit 19-17 din 19-18, un gol fiind înregistrat greşit pentru Gloria Bistriţa în prima repriză. În minutul 56, Crina Pintea a fost eliminată direct cu cartonaş roşu, după o ciocnire a adversarei Bianca Bazaliu de umărul pivotului de la CSM, care însă nu a intenţionat o lovire.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti măreşte avansul pe primul loc, la 64 de puncte (un meci în plus jucat), iar Gloria Bistriţa rămâne temporar pe locul 2, cu 49.

Tot miercuri s-a mai jucat, dar contând pentru etapa a XXI-a, SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Tg. Jiu, scor 30-27, celelalte dispute ale serii fiind între SCMU Craiova – Rapid Bucureşti şi Dunărea Brăila – CSM Slatina, în aceeaşi rundă. Alte două meciuri ale etapei se vor juca joi, între HC Zalău – Măgura Cisnădie şi Minaur Baia Mare – Gloria Buzău, iar ultimul va avea loc duminică, între Gloria Bistriţa – Dacia Mioveni.

Urmează celelalte meciuri ale etapei a XXII-a, între 23-26 aprilie, după programul: Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea, CSM Tg. Jiu – SCMU Craiova, Gloria Buzău – CSM Galaţi, CSM Slatina – HC Zalău, Rapid Bucureşti – Minaur Baia Mare şi Dacia Mioveni – Dunărea Brăila.

CSM Bcuureşti va mai juca un meci în devans, al etapei următoare, în 23 aprilie, cu Dunărea Brăila. Restul rundei programează partide între 29 aprilie – 3 mai.