Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Toscanei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formuula 1.
Pentru Hamilton este al şaptelea pole position din acest sezon şi al 95-lea din carieră.
“Acest circuit este fenomenal. O adevărată provocare. Am muncit mult pentru a-mi îmbunătăţi prestaţia aici. În sfârşit am reuşit turul de care aveam nevoie”, a declarat pilotul britanic.
26 mai - Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie - Perspectivele macroeconomice și fiscale ale României
În calificări, pe locul doi s-a clasat Valtteri Bottas (Mercedes), iar pe trei Max Verstappen (Red Bull Racing).
Career pole No. 95 for @LewisHamilton #TuscanGP #F1 pic.twitter.com/OSODDgMass
— Formula 1 (@F1) September 12, 2020
Cursa de pe circuitul Mugello va avea loc duminică.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.