Gimnasta Amalia Lică, antrenoare Adriana Mitroi, a câştigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastică Ritmică de la Cluj.

În finala de la cerc ea primit 30.900 şi a urcat pe podium după sportiva din Israel, Alona Tal Franco( 31.600 p). Bronzul a revenit la acest obiect sportivei din Uzbekistan, Anastasiya Sarantseva (30.850).

La măciuci, Amalia a fost a 5-a, la panglică a terminat pe locul 4. Lisa Garac a fost pe locul 6 la minge. La grup, România a fost pe locul 5, la 5 corzi.

România încheie competiia cu două medalii: argintul Amaliei Lică la cerc şi bronzul Echipei la All Around.