Gimnastul Andrei Muntean a obţinut, duminică, medalia de bronz la paralele, la etapa de Cupă Mondială Challenge, din Antalya.

Andrei Muntean a fost notat cu 14.150, după ce în calificări a avut cel mai mare punctaj (14.650). Medalia de aur a revenit spaniolului Nicolau Mir (14.800), iar cea de argint lui Radomyr Stelmakh (Ucraina, 14.500).

În finală la bară fixă vor mai concura Răzvan Marc şi Roland Modoianu. În calificări, notele lor au fost 12.700 (locul 6), respectiv 12.400 (7).

Tot în calificări, fără a prinde finalele, Nicholas Ţarcă s-a clasat pe locul 9 la cal cu mânere (13.450) şi pe 20 la sol (12.050), Roland Modoianu a fost pe locul 11 la inele (12.450), iar Răzvan Marc pe 14 la cal cu mânere (12.950) şi pe 19 la sol (12.200).

Cupa Mondială Challenge de la Antalya este priuma etapă din cele cinci ale sezonului. La competiţia din Turcia s-au înscris sportivi din 28 de ţări.