Alexandra Maria Hudea a deschis drumul spre medalii pentru Team România la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) Maribor 2023.

La atletism, în finala de la 3000 m sportiva antrenată de Vasile Ibăşfălean a terminat cursa cu timpul 9:32.21, cea mai bună performanţă personală a sa de până acum.

Pe stadionul de atletism din Maribor, românca s-a menţinut în fruntea plutonului mai bine de jumătate din cursă, a preluat chiar conducerea cu trei ture înainte de finiş, dar pe final a fost întrecută de Jana JOHANOVA (Cehia) care a câştigat cursa (9:30,10) şi de spaniola Carla CABEZAS (9:31,78).