Echipa VfL Wolfsburg s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a învins, luni seară, pe Emirates Stadium, formaţia Arsenal Londra, scor 3-2, după prelungiri. La meci au asistat 60.063 de spectatori.

După 2-2 în prima manşă, returul a fost din nou animat, mai întâi datorită lui Blackstenius, care a deschis scorul şi a dat speranţe celor de la Arsenal (11). Dar jucătoarele din Germania au marcat prin Roord (41) şi Popp (58). Golul lui Beattie (75) a oferit englezoaicelor şansa de a intra în prelungiri, însă Bremer a pus capăt visului de a ajunge în finală, după ce a marcat în minutul 119.

VfL Wolfsburg va juca astfel în finala Ligii Campionilor împotriva Barcelonei (1-0, 1-1 cu Chelsea), pe 3 iunie, la Eindhoven.