Formaţia FC Viitorul a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii I. Lovitura de start a fost dată de celebrul Rivaldo, al cărui fiu este legitimat la gruparea constănţeană. Ianis Hagi i-a oferit fostului internaţional brazilian un tricou al Viitorului cu numărul 10.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, prin Bărbuţ, care însă se afla în poziţie de ofsaid când a primit mingea de la Fortes.

A egalat Ianis Hagi, în minutul 43, cu un şut spectaculos din afara careului, de la mare distanţă.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Rivaldinho a stabilit scorul final în minutul 56, după o pasă de la George Ganea.

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, T. Băluţă, Iacob (Mladen ’46) – I. Hagi, Rivaldinho (Achim ’68), Drăguş (Ganea ’54). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira (Bic ’63) – Martic, Mateiu (Baicu ’76), Cicâldău, Bancu – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă (Drăghici ’59). Antrenor: Devis Mangia

Cartonaşe galbene: Ghiţă ’56, Ganea ’63 / Mihăilă ‘7

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu - Cătălin Popa

Oservatori: Cristian Nica, Eduard Alexandru