Formaţia FC Botoşani a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC U Craiova 1948, în ultimul meci al etapei a VI-a din play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor. Echipa FC Botoşani a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 71, după eliminarea lui Jaja. Şi craiovenii au avut un eliminat, dar în minutul 90+5.

Pentru FC Botoşani au marcat Dican (39) şi Dawa (66), iar pentru U Craiova 1948 a înscris Compagno, din penalti, în minutul 55.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Haruţ, Dican, Papa (Patache '80) - Tîrcoveanu (Florescu '73), M. Roman II (Lupeta '90+1), Souza Silva. Antrenor: Marius Croitoru

U Craiova 1948: R. Popa - Negru (Bălan '84), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah (Marquet '71), Achim (Albu '85) - Van Durmen, Bauza, Ondaan (Sidibe '70) - Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Şeroni (33), Haruţ (54), Jaja (58, 71), Pap (59), Dawa (61) / Diallo (38, 90+5), Marquet (72), Sidibe (78)

Cartonaş roşu: Jaja (71) / Diallo (90+5)

Arbitri: Cătălin Popa – Valentin Avram, Ciprian Florin Danşa – Lucian Rusandu

Observatori: Marcel Savaniu, Bogdan Buhuş

Vineri, CS Mioveni a învins în deplasare Academica Clinceni, scor 2-0, şi Dinamo s-a impus tot în deplasare, scor 1-0, în faţa echipei Gaz Metan Mediaş. Sâmbătă, UTA a învins cu 1-0 Chindia Târgovişte, iar Rapid a dispus de Sepsi, scor 1-0.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Rapid – 38 de puncte, 3. FC Botoşani – 35, 3. Sepsi – 33, 4. UTA Arad - 29, 5. U Craiova 1948 – 28, 6.  CS Mioveni - 28,  7. Chindia Târgovişte – 22, 8. Dinamo – 16, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş – -27.