Formaţia FC Botoşani a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Gaz Metan Mediaş, în etapa a XI-a a play-out-ului Ligii I.

Golul a fost marcat de Jonathan Rodriguez, în minutul 44, dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu.

În minutul 66, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Marius Constantin fiind eliminat.

FC Botoşani: Fraisl – Miron, Piţian, Burcă (Holzmann ’49) – Patache, J. Rodriguez, E. Papa, Oaidă – Ongenda (Târşa ’87), Golofca (Buş ’79), Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleşca – Pleaşcă (Yazalde ’78), Larie, M. Constantin, Buşu – Fofana, L. Aurelio – Mailat, Caiado (Costea ’69), Ivanov (Micael ’70) – Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Piţian ’69, Golofca ’73, Patache ’79, Miron ‘86

Cartonaş roşu: / Marius Constantin ‘66

Arbitri: Horia Mladinovici - Andrei Constantinescu, Vlad Bârleanu – Andrei Antonie

Observatori: Liviu Ciubotariu, Bogdan Buhuş

Sâmbătă au loc în play-out partidele Politehnica Iaşi – Hermannstadt şi Concordia Chiajna – Dinamo, iar meciul FC Voluntari – Dunărea Călăraşi este programat duminică.