Formaţia FC Barcelona a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Las Palmas, în ultimul meci al etapei a IX-a a campionatului Spaniei. În urma acestei victorii, FC Barcelona revine pe locul trei în clasament.

Catalanii au avut de suferit pentru această victorie, după ce fostul lor jucător, Munir El-Haddad, a deschis scorul în minutul 12.

FC Barcelona a revenit după pauză, când Ferran Torres a egalat în minutul 55.

Golul victoriei a fost adus de Ilkay Gundogan, care a transformat un penalti acordat în minutul 90+3.

În clasament, FC Barcelona a revenit pe locul 3, cu 41 de puncte, în timp ce Las Palmas este pe 10, cu 25 de puncte.

Lider este Real Madrid, cu 48 de puncte, acelaşi număr de puncte cu Girona, ocupanta poziţiei secunde.