Echipa naţională din Iran a învins vineri, scor 2-0, reprezentativa Ţării Galilor, într-un meci din cadrul grupei B de la Cupa Mondială din Qatar. A fost meciul la care s-a dat primul cartonaş roşu al Cupei Mondiale 2022.

Iran a dominat partida cu galezii, iar arbitrul guatemalez Mario Escobar l-a eliminat pe portarul europenilor, Wayne Hennessey, în minutul 88, pentru o intrare la Taremi.

A fost primul cartonaş roşu al Cupei Mondiale din Qatar.

Iran a dat lovitura printr-un jucător intrat pe teren în minutul 77, Cheshmi, care a înscris în minutul 90+9, iar Rezaeian a înscris pentru 2-0 în minutul 90+11.

ŢARA GALILOR: Hennessey - Mepham, Rodon, Davies – C. Roberts (B. Johnson 57), Ampadu, Ramsey (Ward 87), N. Williams - Bale, K. Moore, H. Wilson (D. James 57). ANTRENOR: Robert Paige

IRAN: H. Hosseini - Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi – Gholizadeh (Jahanbakhsh 77), Noorollahi (Cheshmi 77), Ezatolahi (Ali Karimi 83), Haji Safi (Torabi 77) – Azmoun (Ansarifard 68), Taremi. ANTRENOR: Carlos Queiroz

Cartonaşe galbene: Rodon 45+3 / Rezaeian 90+5, Jahanbakhsh 90+5

Cartonaş roşu: Henessey (Ţara Galilor) min. 88

Arbitru: Mario Albert Escobar (Guatemala) – Caleb Wales (Trinidad), Juan Carlos Mora (Costa Rica) - Maguette Ndiaye (Senegal)