Cupa Mondială 2026: Norvegia s-a calificat în 16-imi, după 3-2 cu Senegal / Haaland a marcat de două ori

Cupa Mondială 2026: Norvegia s-a calificat în 16-imi, după 3-2 cu Senegal / Haaland a marcat de două ori

Reprezentativa Norvegiei s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale, după ce a dispus, marţi dimineaţă, la New Jersey, de selecţionata Senegalului, scor 3-2.

Pentru Norvegia a marcat Pedersen (43) şi Erling Haaland (48, 58).

Golurile Senegalului au fost reuşite de Sarr (53 şi 90+3).

Norvegia:Nyland - Ryerson (Pedersen - 13), Ajer, Heggem (Ostigard - 84), Moller Wolfe - Odegaard, Berge, Aursnes (Berg - 48)- Sorloth (Bobb - 84), Haaland, Nusa (Schjelderup A.- 71). Selecţioner: Stale Solbakken

Senegal: Mendy (Diaw - 63)- Diatta, Koulibaly, Niakhaté, Diouf (Jakobs - 54)- Gana Gueye, Pape Gueye (Mbaye - 54)- Sarr (Koulibaly - 72), Camara (Ciss- 63), Mané - Jackson. Selecţioner: Pape Thiaw

Meciul a fost arbitrat de brazilianul Wilton Sampaio. 

În celălalt meci al grupei I, Franţa a învins Irak, scor 3-0.

Cu câte şase puncte, Franţa şi Norvegia sunt calificate în 16-imi. 

În ultima etapă a grupei, la 26 iunie, de la ora 22.00, au loc meciurile Norvegia - Franţa şi Senegal - Irak. 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor