Senegal şi-a afirmat statutul de favorită învingând Gambia, scor 3-0, în prima etapă a grupei C, şi a început cu victorie, luni, la Yamoussoukro, apărarea titlului de campioană a Cupei Africii.

Golurile au fost marcate de Pape Gueye (4) şi Lamine Camara (52, 86).

Gambia a evoluat în inferioritate numerică pe tot parcursul reprizei secunde, după ce Ebrima Adams a fost eliminat pentru că l-a lovit cu cotul pe Lamine Camara.

Telespectatorii nu au reuşit să vadă tot meciul deoarece o defecţiune la satelit a întrerupt transmisia timp de douăzeci de minute la finalul primei părţi.

Şi înainte de meci au fost probleme, de această dată la sistemul de sonorizare, imnurile fiind întrerupte, dar cântate a capella de fanii celor două echipe.