Brazilia s-a calificat în semifinalele Copei America, în urma victoriei obţinute, joi, la Porto Alegre, cu 4-3, după executarea loviturilor de departajare, cu Paraguay.

Oaspeţii au rămas în zece jucători, în minutul 58, după eliminarea lui Fabian Balbuena.

La penaltiuri, Firmino a ratat de la brazilieni, iar de la oaspeţi Gustavo Gomez şi Derlis Gonzalez. Gabriel Jesus, care a ratat un penalti în grupă, cu Peru, a transformat lovitura de la 11 metri care a adus succesul brazilian.

În semifinale, Brazilia aşteaptă Argentina, însă echipa lui Messi trebuie să treacă, vineri, de Venezuela, în sferturi, pe Stadionul Marcana din Rio de Janeiro.

Cealaltă semifinală va fi stabilită după meciurile Columbia - Chile (tot vineri) şi Uruguay - Peru (sâmbătă).