Formaţia CSU Craiova a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Viitorul, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I, în care oaspeţii conduceau cu 1-0 la pauză şi au jucat în inferioritate numerică din minutul 57.

Au marcat Mitriţă '58 (penalti), Bancu '62 şi Bărbuţ '77 pentru gazde, respectiv Ţucudean '42 pentru oaspeţi.

0-1: Ţucudean a înscris un gol spectaculos, după o centrare a lui Cicâldău.

1-1: Mitriţă a transformat un penalti acordat pentru un henţ în careu al lui Ţîru.

2-1: Bancu a înscris din şapte metri, după ce la un şut al lui Zlatinski mingea a lovit bara.

3-1: Bărbuţ astabilit scorul final din doi metri, după o centrare a lui Bancu

În minutul 12, George Ţucudean a trimis mingea în poarta apărată de Calancea, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

În minutul 57, de la FC Viitorul a fost eliminat Ţîru.

CSU Craiova (antrenor Devis Magia): Calancea - Datkovic, Kelic, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu, Bancu (Roman '90+2) - Mitriţă (Bărbuţ '69), Burlacu (Popa '74), Băluţă.

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Lopez, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer - Vînă (Eric '70), Mladen (T. Băluţă '46), Ganea - Măţan (Horj '59), Ţucudean, Cicâldău.

Cartonaşe galbene: Mitriţă '35. Martic '74 / Ţîru '24, '57, Mladen '26, Hodorogea '56. T. Băluţă '86

Cartonaş roşu: Ţîru '57

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Ciprian Danşa - Marian Balaci

Observatori: Cristian Nica, Marin Petrache

La finalul partidei, jucătorii echipei CSU Craiova s-au dus către public şi, folosind o portavoce, au scandat alături de suporteri.