Jucătoarea Cristina Ene a câştigat "Cupa Centenarului 2018", turneu din calendarul ITF Pro, dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari, şi organizat de Academia de Tenis Herăstrău.

Ene, cap de serie numărul 4, a învins-o în finală pe Alexandra Damaschin, scor 6-4, 1-6, 6-1.

”S-a întâmplat cum am dorit, în sensul că turneul a fost câştigat de o jucătoare din România după o finală cu două românce. Acesta este scopul turneului, pentru jucătoarele din România facem toate aceste eforturi şi organizăm aceste competiţii” a declarat Ion Ţupa, directorul turneului de la Academia de Tenis Herăstrău.

Cristina Ene şi-a trecut în palmares datorită succesului de duminică un nou trofeu ITF de simplu, după o aşteptare de doi ani. În 2018 ea a mai câştigat două turnee ITF, dar la dublu.