Reprezentativa de rugby a Irlandei a învins, sâmbătă seară, la Nantes, cu scorul de 59-16, selecţionata statului Tonga, într-un meci din grupa B de la Cupa Mondială, din care face parte şi România.

Marcând un eseu în minutul 38,  Johnny Sexton a devenit cel mai bun marcator al Irlandei, depăşindu-l pe Ronan O'Gara (1.083 de puncte).

În vârstă de 38 de ani şi cu 115 selecţii la activ, Sexton a marcat şaisprezece puncte în prima repriză, ducând totalul său în tricoul verde la 1090 de puncte (cu Irlanda conducând cu 31-13 la pauză).

În primul meci de la Cupa Mondială, Irlanda a învins România, scor 82-8, şi este lider în grupa B, unde, duminică, de la ora 16.00, se joacă partida dintre Africa de Sud şi România.