Campionatul Mondial de gimnastică de la Doha s-a încheiat, sâmbătă, cu ultimele cinci finale pe aparate, trei la masculin şi două la feminin. România nu a avut reprezentare în vreuna. O gimnastă canadiană cu părinţi români, Anne-Marie Pădurariu, a obţinut argintul la bârnă, în faţa lui Simone Biles, medaliată cu bronz.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în ultimele finale pe aparate ale Campionatului Mondial de la Doha sunt:

Masculin

Sărituri – Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 14.933), Artur Dalaloyan (Rusia, 14.883), Kenzo Shirai (Japonia, 14.675);

Paralele – Jingyuan Zou (China, 16.433), Oleg Verniaiev (Ucraina, 15.591), Artur Dalaloyan (Rusia, 15.366);

Bară fixă – Epke Zonderland (Olanda, 15.100), Kohei Uchimura (Japonia, 14.800), Samuel Mikulak (SUA, 14.533).

Feminin

Bârnă – Tingting Liu (China, 14.533), Anne-Marie Pădurariu (Canada, 14.100), Simone Biles (SUA, 13.600);

Sol – Simone Biles (SUA,14.933), Morgan Hurd (SUA, 13.933), Mai Murakami (Japonia, 13.866).

România nu a avut reprezentare în finalele pe aparate de vineri şi sâmbătă, însă la sărituri, Anne-Marie Pădurariu (16 ani) a obţinut medalia de aur, depăşind-o chiar şi pe multipla medaliată Simone Biles. Pădurariu este născută în Canada, dar părinţii ei sunt români – Aida şi Cristinel Pădurariu.

Delegaţia României a încheiat cu următoarele rezultate: locul 21 în calificările masculine pe echipe, locul 13 în calificările feminine pe echipe, Andrei Muntean – locul 22 în finală la individual-compus, Denisa Golgotă – locul 17 în aceeaşi finală, la feminin.

Peste 500 de gimnaşti au concurat pentru cele 42 de medalii mondiale puse în joc, din care 14 de aur.

CM de la Doha a reprezentat şi prima etapă de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Obiectivul delegaţiei României, feminină şi masculină, la CM de la Doha a fost clasarea în primele 24 de echipe ale lumii şi a fost atins, echipele tricolore obţinând calificarea la Campionatele Mondiale de la Stuttgart din 2019.