Daniil Medvedev a revenit în Top 10 mondial, pe locul 9 (+2), potrivit clasamentului ATP publicat luni, a doua zi după finala de la Halle, într-o ierarhie dominată în continuare de Jannik Sinner, Carlos Alcaraz şi Alexander Zverev.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Alexander Bublik, care s-a impus la Halle, a urcat 15 locuri, ajungând pe 30 în clasamentul mondial.

Cu victoria de la Queen's, Alcaraz rămâne pe locul 2, dar se apropie de Sinner cu o săptămână înainte de startul Wimbledonului, unde spaniolul îşi va apăra titlul. Jiri Lehecka, finalist la Queen's, a urcat cinci locuri, până pe 25. Jack Draper a recuperat cele două locuri pe care le-a pierdut săptămâna trecută şi a revenit pe locul 4 în clasamentul mondial, după semifinala de la Queen's.

Taylor Fritz (locul 5), învins în primul tur la Queen's, şi Novak Djokovici (locul 6), care nu a jucat săptămâna trecută, au coborât fiecare câte un loc. 

Primul român din clasamentul ATP este pe locul 231 – Filip Jianu a coborât 9 poziţii şi are 247 de puncte.

Clasamentul ATP la 23 iunie 2025 :

1. Jannik Sinner (Italia) 10.430 puncte

2. Carlos Alcaraz (Spania) 9.300 pts

3. Alexander Zverev (Germania) 6.500

4. Jack Draper (Marea Britanie) 4.650 (+2)

5. Taylor Fritz (SUA) 4.635 (-1)

6. Novak Djokovic (Serbia) 4.630 (-1)

7. Lorenzo Musetti (Italia) 4.140

8. Holger Rune (Danemarca) 3.530 (+1)

9. Daniil Medvedev (Rusia) 3.420 (+2)

10. Ben Shelton (SUA) 3.170.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.