Sportivul Alin Firfirică s-a clasat, miercuri, pe locul şapte în proba de aruncarea discului, la Campionatele Europene de atletism de la Glasgow. La 10.000 metri feminin, Roxana Bârcă a ocupat locul 12, iar Ancuţa Bobocel a abandonat.

Alin Firfirică a s-a clasat al şaptelea datorită unei aruncări de 63,73 metri, reuşită la ultima încercare. Medalia de aur i-a revenit lituanianului Gudzius Andrius (68,46 m).

La 10.000 m feminin, Ancuţa Bobocel a condus pe prima porţiune a cursei, însă a abandonat după şase kilometri şi jumătate. Roxana Bârcă a ocupat locul 12, cu timpul 33:17.61. Pe primul loc a terminat Lonah Chemtai Salpeter (Israel), cu timpul 31:43.29.