Reprezentativa Camerunului a învins, luni, la Yaounde, selecţionata Insulelor Comore, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Africii pe Naţiuni.

Pentru Camerun au marcat Ekambi '29 şi Aboubakar '70, iar pentru Comore a punctat M'Chagama '81.

Insulele Comore a avut drept portar un fundaş şi un jucător eliminat, pe Abdou, încă din minutul 7,

Cei din Insulele Comore au fost nevoiţi să joace cu fundaşul dreapta Chaker Alhadhur în poartă, după ce portarii au fost indisponibili, doi din cauza Covid-19 şi unul din cauza unei accidentări.

În sferturi, Camerun va evolua cu Gambia, care a învins Guineea, scor 1-0.

Tot în sferturi se mai dispută meciul Burkina Faso - Tunisia.

Marţi, în optimi au loc meciurile Senegal - Insulele Capului Verde şi Maroc - Malawi (echipă pregătită de Mario Marinică), iar miercuri se joacă Mali - Guineea Ecuatorială şi Coasta de Fildeş - Egipt.