Jucătoarele Alexandra Cadanţu şi Elena Gabriela Ruse au abandonat, sâmbătă, în semifinalele turneelor ITF de la Trnava şi de la Grenoble, ambele cu premii de 25.000 de dolari.

Cadanţu a abandonat la Trnava în primul set al meciului cu jucătoarea Kristina Kucova, la scorul de 5-1 pentru sportiva din Slovacia, după 40 de minute de joc.

La Grenoble, Elena Gabriela Ruse a abandonat în setul doi al meciului cu sportiva franceză Harmony Tan, venită din calificări, la scorul de 6-3, 5-0 pentru adversară, după 45 de minute de joc.

La turneul de la Trnava mai joacă, sâmbătă, Elena Bogdan, în finala de dublu, alături de jucătoarea bulgară Elitsa Kostova. Cele două vor întâlni perechea Michaela Honcova/Ganna Poznikhirenko (Slovacia/Ucraina).