Brazilia a învins, sâmbătă, la Sao Paulo, cu scorul de 5-0 (3-0), reprezentativa statului Peru, în etapa a treia a Grupei A de la Copa America.

Casemiro '11, Firmino '18, Everton '31, Dani Alves '53 şi Willian '90 au marcat cele cinci goluri. Gabriel Jesus (Brazilia) a ratat un penalti, în minutul 90+3.

Într-un alt meci din aceeaşi grupă, disputat la Belo Horizonte, Venezuela a învins, cu scorul de 3-1 (1-0), Bolivia (Machis '1 şi '54, Martinez '86 / Justiniano '82).

În urma acestor rezultate, Brazilia (7 puncte) şi Venezuela (5 puncte) s-au calificat în sferturi, în timp ce Peru (4 puncte) speră să prindă unul dintre cele mai bune două locuri 3 din cele trei grupe, iar Bolivia (0) părăseşte competiţia.

După primele două etape, mai sunt calificate Chile şi Columbia. Înaintea ultimei etape, Columbia a câştigat Grupa B, iar Chile îşi va cunoaşte poziţia în Grupa C după ultimele meciuri.