Sportiva Ancuţa Bobocel s-a clasat pe locul opt, duminică, în proba de 5.000 de metri din cadrul Campionatelor Europene de atletism de la Berlin.

Bobocel a fost cronometrată cu timpul de 15:16.13, cea mai bună performanţă personală.

Medalia de aur a fost câştigată de olandeza Sifan Hassan (14:46.12), argintul i-a revenit britanicei Eilish McColgan (14:53.05) , iar bronzul turcoaicei Yasemin Can (14:57.63).

Atleta Lonah Chemtai Salpeter (Israel), care a încheiat pe locul patru, a ratat o medalie deoarece, cu un un tur înainte de final, când a sunat clopoţelul, ea a crezut că s-a terminat cursa şi vrut să se oprească, bucurându-se că este pe locul doi. Salpeter şi-a dat seama de greşeala făcută şi a continuat, dar nu şi-a mai putut relua ritmul şi a ratat o medalie.

Tot duminică, Paula Todoran s-a clasat pe locul 42 la maraton (2:47:58).

Ancuţa Bobocel a concurat la Berlin şi la 10.000 de metri, miercuri, însă a abandonat după şase kilometri şi jumătate.