Bayern Munchen, echipa campioană în Bundesliga, a câştigat sâmbătă, cu emoţii, Supercupa Germaniei, după ce a învins formaţia RB Leipzig cu scorul de 5-3.

Bayern a început meciul în forţă şi a condus cu 3-0 la pauză, prin golurile înscrise de Musiala (min. 14), Sadio Mané (min. 31) şi Pavard (min. 45).

În repriza secundă Halstenberg a înscris primul gol pentru Leipzig, în minutul 59, iar Gnabry a marcat pentru 4-1 în minutul 65.

A urmat o revenire a celor de la Leipzig, care au înscris prin Nkunku (min. 77 – din penalti) şi Dani Olmo (min 89), dar emoţiile munchenezilor au fost risipite de golul lui Leroy Sane, din al optulea minut de prelungire.

Bayern Munchen a jucat a 11-a finală de Supercupă consecutivă şi se află la al treilea trofeu consecutiv.

În total, Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei de 10 ori.