Formaţia Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, miercuri, la Giurgiu, cu scorul de 2-1, echipa Dunărea Călăraşi, în sferturile de finală ale competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hambo, în minutele 5 şi 7. Pentru Dunărea a înscris Munteanu, în minutul 90.

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Sârghi, Ben Djemia, S. Filip (Cucu ’75) – Keyta (Munteanu ‘62), Simion, Henderson - I. Stoica (Souda ’46), Mapuku, G. Iancu. Antrenor: Dan Alexa

Astra Giurgiu: S. Oliveira - Belu, Erico, Cestor, Butean - Bicean, Mrzljak – Begue (Trusescu ’84), Llullaku, Balaure (V. Gheorghe 74) - V. Hambo (Moise ’70). Antrenor: Costel Enache.

Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Buşi, iar observatori Corneliu Fecioru şi Sorin Cojocaru.

Marţi, FC Viitorul s-a calificat în semifinale după ce a învins cu scorul de 3-2 echipa Hermannstadt.

Miercuri se mai dispută partida Sepsi – CFR Cluj, iar ultimul sfert de finală, AFK Csikszereda (Liga III) – Universitatea Craiova, va avea loc joi.