Formaţia Astra Giurgiu a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu FC Botoşani, în prima etapă a Ligii I, meci la care oaspeţii au condus cu 2-0 şi au rămas în inferioritate numerică în minutul 71.

Au marcat: V. Gheorghe ’41, Tiram ‘73 / Rodriguez ’21, Ongenda ‘26

În minutul 71, de la FC Botoşani a fost eliminat Patache.

În minutul 75, la faza la care tot de la oaspeţi Rodriguez a primit cartonaş galben,centralul George Găman i-a arătat acestuia iniţial cartonaşul roşu,dar apoi s-a răzgândit.

Astra: Lazăr - Graur, Tiram, Graovac, Radunovic – Moise (Crepulja ’64), Simion, Biceanu (Matei ’33) – Grecu (Begue ’27), Alibec, V.Gheorghe. Antrenor: Dan Alexa

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Chindriş, Soiledis - J. Rodriguez, Papa – Golofca (Piţian ’76), Ongenda (Pierce ’66), Ofosu – Corban (Askovski ’69). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Moise ’38, Alibec ‘58 / Rodriguez ‘75

Cartonaş roşu: Patache ‘71

Arbitri: George Găman (centru) - Mircea Grigoriu, Adrian Popescu (asistenţi) - Andrei Antonie (rezervă)

Observatori: Constantin Ştefan, Imilian Şerbănică