Formaţia Astra Giurgiu a învins echipa Dinamo, scor 4-1, vineri seară, în play-off-ul Ligii I şi a revenit pe primul loc în clasament, în primul meci disputat pe Arena Naţională după cinci luni şi în care Denis Alibec a înscris de trei ori.

Pentru Astra au marcat Boudjemaa '18, Alibec '37, '53 şi '68, în timp ce Dinamo a punctat prin autogolul lui Alves '40.

Minutul 18: Morais a pasat de pe stânga în centrul careului lui Boudjemaa, care a marcat cu latul de lângă Filip

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Minutul 37: Alibec a primit o pasă de la Teixeira şi a şutat lângă vinclu

Minutul 40: Anton a şutat de la marginea careului, iar Alves a înscris în propria poartă

Minutul 53: Alibec a primit o minge în careu şi a înscris pe jos de lângă Mevlja

Minutul 68: Alibec a marcat de la aproximativ 20 de metri cu un şut lângă bară în stânga lui Cerniauskas

În minutul 73, Lazăr a lovit bara transversală.

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - A. Marc, Puljic, Mevlja, S. Filip - P. Anton, Ekeng - Hanca (Rotariu '46), Palic, Romario Kortzorg (Lazăr '58) - Essombe (Gnohere '66). Antrenor: Mircea Rednic

Astra Giurgiu: S. Lung - Queiros, V. Găman, Geraldo Alves, J. Morais - Takayuki, Boldrin (Florea '64) - Boudjemaa (Niculae '70), Teixeira, De Amorim (Lovin '46) - Alibec. Antrenor: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Palic '76 / Boldrin '6, Alibec '27, Geraldo '51, Florea '65, Lung '90

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene şi de asistenţii adiţionali Adrian Cojocaru şi Horaţiu Feşnic. Rezervă a fost Dragoş Iliescu.

Observatori au fost Bogdan Buhuş şi Aron Huzu.

La partida de pe Arena Naţională, prima disputată de la deschiderea stadionului după cinci luni, au asistat 10.383 de spectatori.