Naţionala Africii de Sud s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins Capul Verde la loviturile de departajare, scor 2-1, în ultimul sfert de finală, sâmbătă seara, la Yamoussoukro.

Eroul meciului a fost portarul Bafana Bafana, Ronwen Williams, care a apărat patru lovituri de departajare.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 0-0.

Tot în semifinale, şi tot după prelungiri, a ajuns şi Coasta de Fildeş, care a trecut, scor 2-1, de Mali.

În semifinala cu Nigeria, de miercuri, sud-africanii vor încerca, la Bouaké, să ajungă din nou în finala CAN, după ce au câştigat în 1996 şi au pierdut în 1998.

Coasta de Fildeş va juca în semifinale cu RD Congo.