Francezul Olivier Giroud a reuşit o dublă şi a adus victoria echipei AC Milan, sâmbătă, în deplasare, cu Internazionale Milano, în "derby de la Madonnina", în etapa a XXIV-a a campionatului Italiei.

Inter Milano a deschis scorul prin Perisic, în minutul 39, dar Olivier Giroud a marcat de două ori în 7 minute (72, 79) şi a adus victoria celor de la AC Milan.

Fundaşul francez de la AC Milan, Theo Hernandez, a fost eliminat în minutul 90+4.

La Inter şi AC Milan, portarii Ionuţ Radu, respectiv Ciprian Tătăruşanu, au fost rezerve.

În clasament, Inter se menţine pe primul loc, cu 53 de puncte, dar AC Milan a ajuns la doar un punct, 52. Inter are un meci mai puţin disputat.

Tot sâmbătă, AS Roma şi Genoa au încheiat la egalitate, scor 0-0, iar de la ora 21.45 are loc meciul Fiorentina Lazio.