Absent de la Mastersul de la Madrid, Djokovici speră să poată juca la turneul de la Roma

Absent de la Mastersul de la Madrid, Djokovici speră să poată juca la turneul de la Roma

După ce a ratat turneul de la Madrid, numărul unu mondial, Novak Djokovici, a declarat luni că obiectivul său este de a juca la Mastersul 1000 de la Roma (6-15 mai), înainte de a-şi apăra titlul la Roland Garros.

"Din păcate, nu voi putea juca la Madrid în acest an. (...) Mi-am planificat să joc la Roma, aşa că sper că voi putea juca dacă mă pregătesc bine", a declarat sârbul într-o conferinţă de presă organizată în marja premiilor Laureus Sports Awards din capitala spaniolă, unde a fost ales sportivul anului.

"Anul acesta a fost un pic diferit pentru mine, nu mi-am găsit încă cel mai bun nivel de tenis şi sper să o fac la Roland Garros", a adăugat el.

În vârstă de 36 de ani, câştigătorul a 24 de titluri de Grand Slam spune că îşi "pregăteşte corpul" pentru a fi gata "în special pentru Roland Garros, Wimbledon, Jocurile Olimpice şi US Open, cea mai importantă parte a sezonului pentru mine".
 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră