Clive Barker, selecţionerul echipei naţionale a Africii de Sud între 1994 şi 1997, a murit sâmbătă, după o îndelungată suferinţă.
Clive Barker avea 78 de ani şi suferea de o formă de demenţă – demenţa cu corpi Lewy, o boală neuro-degenerativă.
Barker a fost primul selecţioner al naţionalei de fotbal din Africa de Sud, supranumită Bafana-Bafana, după reprimirea acesteia în rândul FIFA, în anul 1994, la trei ani după desfiinţarea politicii de apartheid.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Cu el la timonă, naţionala Africii de Sud a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni în anul 1996 şi s-a calificat pentru turneul final al Cupei Mondiale din 1998.
Clive Barker a antrenat de-a lungul întregii sale cariere doar în Africa de Sud.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.