Primăria Timişoara cumpără cu 4,6 mil euro clădirile Colegiului Naţional Bănăţean pentru care plătea lunar o chirie de peste 15.000 de euro

Primăria Timişoara cumpără cu 4,6 mil euro clădirile Colegiului Naţional Bănăţean pentru care plătea lunar o chirie de peste 15.000 de euro
FOTO: Colegiul Naţional Bănăţean

Primăria Timişoara a ajuns la o înţelegere cu Episcopia Romano Catolică şi Ordinul Călugăriţelor de la Notre Damme pentru a cumpăra campusul în care funcţionează Colegiul Naţional Bănăţean cu 4,6 milioane de euro, bani de la bugetul local care vor fi achitaţi în rate. Până acum, reprezentanţii instituţiei plăteau o chirie lunară de peste 15.000 de euro pentru clădirile în care funcţionează liceul.

Recomandările editorilor