Autorităţile din judeţul Neamţ au trimis, miercuri după-amiază, mesaj RO-Alert pentru persoanele din comuna Borca, după ce un localnic a anunţat că a văzut lupi într-unul dintre sate.
Mesajul RO-Alert a fost transmis persoanelor aflate în zona comunei Borca, după ce un localnic a sunat la 112 şi a anunţat că a văzut trei lupi pe strada Vitoria Lipan din satul Săbasa.
Persoana care a alertat autorităţile a relatat că a observat trei lupi care ieşiseră din pădure şi se aflau în zona unei stâne.
Oamenii sunt sfătuiţi să nu se apropie de animalele sălbatice şi să anunţe autorităţile de fiecare dată când constată prezenţa animalelor sălbatice în zonele locuite.



























