Ministrul Sănătăţii: Şpaga în spitale e în continuare un fenomen şi nu-l voi ascunde. Îmi scriu colegi care sunt revoltaţi de alţii care fac asta şi sunt toţi băgaţi în aceeaşi oală - VIDEO

Ministrul Sănătăţii: Şpaga în spitale e în continuare un fenomen şi nu-l voi ascunde. Îmi scriu colegi care sunt revoltaţi de alţii care fac asta şi sunt toţi băgaţi în aceeaşi oală - VIDEO

Ministrul Sănătăţii Alexandru Rogobete susţine că şpaga pentru medici e în continuare o practică în sistemul medical, deşi fenomenul s-a redus foarte mult în ultmii 10 ani. ”Îmi scriu pacienţi, îmi scriu aparţinători, îmi scriu colegi care sunt revoltaţi de alţii, care fac asta, şi că sunt toţi băgaţi în aceeaşi oală”, explică ministrul Sănătăţii, care susţine că, personal, nu a dat niciodată mită în spital, iar în perioada în care a profesat ca medic, nu a luat bani necuveniţi de la pacienţi.

 
 
Ministrul Sănătăţii Alexandru Rogobete a fost întrebat, în emisunea Insider politic, difuzată sâmbătă la Prima TV, dacă a dat vreodată şpagă la medic. 
 
”Eu? Nu. N-am prea ajuns pe la medic. Am ajuns de câteva ori şi atunci în situaţie de urgenţă. Dar nu, nu am dat, şi în puţina perioadă în care am fost medic, nu am luat, ca să fie foarte clară o treabă”, a spus Alexandru Rogobete. 
 
Ministrul Sănătăţii a mai fost întrebat dacă şpaga în spitale e în continuare un fenomen în sistemul medical. 
 
”Da, este un fenomen şi nu-l voi ascunde. Îmi scriu pacienţi, îmi scriu aparţinători, îmi scriu colegi care sunt revoltaţi de alţii care fac asta şi că sunt toţi băgaţi în aceeaşi oală. Fenomenul s-a redus mult, dar nu a dispărut. Încă există, dar s-a redus mult. Dacă stăm să comparăm cu acum 10 ani de zile, fenomenul este mult mai jos. Dar eu fac apel la instituţiile statului responsabile de monitorizarea şi controlul acestor fenomene să se alăture Ministerului Sănătăţii şi să ne ajute să reducem fenomenul şi mai mult”, a explicat Alexandru Rogobete. 
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor