Debitul Dunării la intrarea în ţară este, joi, de aproximativ 1.540 de metri cubi pe secundă, iar pe sectorul din zona Centralei Nucleare de la Cernavodă este de 300 de metri cubi pe secundă, potrivit celor mai recente măsurători. ”Problema pe care o avem este că scăderea prognozată este cu un ritm mai mare”, afirmă Sorin Rîndaşu, director adjunct la Apele Române. El adaugă că speră ca măsurile luate vor duce la o creştere a debitului care să permită funcţionarea centralei încă patru zile.
"În momentul de faţă, debitul (Dunării - n.r.) la intrarea în ţară e undeva la 1.540. La Cernavodă este în jur de 300 de metri cubi pe secundă, după ultimele măsurători de viteză în sectorul respectiv. A scăzut cu doi centimetri în ultima zi. Continuăm, cu sprijinul AFDJ, acţiunile de dragaj, va fi mutat şi greiferul în zona pintenului, cum îi spun eu, mai simplificat, astfel încât să încercăm să mai câştigăm o secţiune prin care să se scurgă curentul orientat către direcţia aceea", a afirmat, joi după-amiază, directorul general adjunct în cadrul Administraţiei Naţionale "Apele Române", Sorin Rîndaşu.
El a explicat că în zona din apropierea centralei continuă acţiunile care au ca scop creşterea nivelului apei, încât centrala să poată funcţiona câteva zile în plus.
"Aceste măsuri sper eu să conducă la o creştere care să ne permită funcţionarea centralei nucleare încă patru zile, Doamne ajută! Problema pe care o avem este că scăderea prognozată este cu un ritm mai mare, de patru centimetri pe zi, după care trei. Dacă reuşim să încetinim acest lucru, poate fi considerat un succes", a adăugat Sorin Rîndaşu.




























