Primarul din Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, a cumpărat aproape 18.000 de candele, iar angajaţii societăţii Pieţe Prest şi voluntarii parohiilor le-au aprins, astfel încât la fiecare mormânt să existe o lumină aprinsă. ”Am avut ideea de a aduce o alinare în sufletele celor care nu vor putea face un astfel de gest”, a spus Primarul Mircia Gutău.
”Aşa cum am promis, lumină la toate locurile de veci din cimitirele Râmnicului în noaptea de Înviere”, a scris Mircia Gutău pe Facebook, alături de mai multe fotografii din cimitirele luminate.
![](http://i0.1616.ro/media/2/2701/33586/19338593/1/93173478-2912565422170002-3478190088259633152-n.jpg?width=540)
Primarul a explicat că a vrut să aducă o alinare celor care nu se pot duce personal în cimitir pentru a aprinde o lumânare la mormintele celor dragi.
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
”În condiţiile în care restricţiile de acces în cimitire sunt în vigoare şi în virtutea tradiţiei creştin-ortodocşilor de a aprinde în noaptea de Înviere o lumânare la mormintele celor dispăruţi, a aam avut ideea de a aduce o alinare în sufletele celor care nu vor putea face un astfel de gest. Ca urmare, am achiziţionat din fonduri proprii aproape 18.000 de candele”, a precizat primarul din Râmnicu Vâlcea.
Biroul de presă al Primăriei a transmis că au fost aprinse candele la toate mormintele din cele 11 cimitire de pe teritoriul municipiului Râmnicu Vâlcea.
![](http://i0.1616.ro/media/2/2701/33586/19338593/2/93303535-2912541968839014-6167230491939307520-n.jpg?width=540)
Acţiunea a fost derulată de salariaţii Pieţe Prest SA – în cele două mari cimitire publice ale municipiului, ”Cetăţuia” şi ”Sfântul Ioan”, administrate de această societate – şi de către voluntari ai parohiilor ce gestionează cimitirele parohiale.
Iniţiativa primarului Mircia Gutău a primit binecuvântarea ÎPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=19338593&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.