ANM: Vremea rămâne călduroasă, caniculară în vest/ Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei/ Cod galben de furtuni, în 23 de judeţe - HARTA

ANM: Vremea rămâne călduroasă, caniculară în vest/ Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei/ Cod galben de furtuni, în 23 de judeţe - HARTA

Meteorologii anunţă că vremea va rămâne călduroasă în majoritatea regiunilor ţării, până joi seară, iar izolat în regiunile vestice va fi caniculă. Pentru miercuri, a fost emis Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru opt judeţe din Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei. În acelaşi timp, 23 de judeţe din nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte vor fi sub Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină. În Bucureşti, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar instabilitatea atmosferică va fi în creştere.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a prelungit informarea meteorologică de vreme călduroasă, caniculă şi disconfort termic, până joi, la ora 21.00.

Astfel, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară, joi, în cele vestice, iar disconfortul termic va fi ridicat, mai ales în zonele de câmpie din vestul şi sudul ţării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 şi 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni şi în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul şi nord-vestul ţării.

Totodată, a fost emisă o atenţionare Cod galben, valabilă miercuri, între orele 12.00 şi 21.00, aceasta vizând temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în judeţele Satu Mare, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad şi Timiş.

Miercuri, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Maximele termice vor fi de 30...35 de grade.

O altă atenţionare Cod galben, de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ, va fi în vigoare, în acelaşi interval orar, în judeţele Hunedoara, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Brăila, Ialomiţa, Tulcea, Galaţi, Vrancea, Covasna şi în unele zone ale judeţelor Bacău, Neamţ, Suceava, Harghita, Braşov, Sibiu, Alba, Cluj şi Caraş-Severin.

Miercuri, în nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50...70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1...4 cm). În intervale scurte de timp (1...3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15...25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 40...50 l/mp.

Manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi, izolat, şi în restul teritoriului.

Joi, între orele 12.00 şi 21.00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic accentuat, în aproape toată ţara, excepţie făcând judeţele Suceava, Neamţ, Bacău, Covasna şi Harghita.

Astfel, joi, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.

În zona municipiului Bucureşti, miercuri, vremea va fi călduroasă, disconfortul termic ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar gradul de instabilitate atmosferică va fi în creştere. Cerul va fi variabil, dar după-amiaza vor fi perioade cu înnorări accentuate, averse torenţiale (se vor acumula 5...10 l/mp) şi descărcări electrice. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (viteze la rafală de 40...45 km/h). Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 30 de grade, iar cea minimă va fi de 19...20 de grade.

Joi, vremea va fi în continuare călduroasă, disconfortul termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 31...33 de grade.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră