Oana Ţoiu, despre Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului interinstituţional pentru implementarea sancţiunilor internaţionale: Am finalizat arhitectura de cooperare pentru punerea în aplicare a măsurilor restrictive

Oana Ţoiu, despre Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului interinstituţional pentru implementarea sancţiunilor internaţionale: Am finalizat arhitectura de cooperare pentru punerea în aplicare a măsurilor restrictive

Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, afirmă, despre aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului interinstituţional pentru implementarea sancţiunilor internaţionale, că în ultimele luni a finalizat arhitectura de cooperare pentru punerea în aplicare a măsurilor restrictive.

"Am decis în Guvernul României, la propunerea Ministerului Afacerilor Externe şi a Cancelariei Primului-ministru, aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului interinstituţional pentru implementarea sancţiunilor internaţionale", anunţă ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, pe Facebook.
Ea arată că, atunci când a preluat mandatul, în urmă cu un an, România se afla sub riscul de infringement, din cauza nealinierii prelungite la regulile europene privind pedepsele pentru eludarea măsurilor restrictive internaţionale.
"Era nu doar o vulnerabilitate legislativă, ci şi o problemă serioasă de credibilitate în cadrul UE. Am rezolvat asta în primele 100 de zile de mandat, am inclus sancţiunile pentru abaterile grave în sfera dreptului penal, pe baza soluţiilor tehnice pregătite de experţii din MAE şi din Ministerul Justiţiei, şi am obţinut şi toate voturile necesare în Parlament", subliniază ministrul interimar de Externe.
Oana Ţoiu anunţă că, în ultimele luni, prin coordonarea de către MAE a punctelor de vedere transmise de cele 19 instituţii implicate, a finalizat arhitectura de cooperare pentru punerea în aplicare a măsurilor restrictive, prin publicarea Regulamentului aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 476/2026.
Acest act normativ este acum publicat în Monitorul Oficial şi va asigura un cadru predictibil de aplicare pentru anii următori.
Potrivit Oanei Ţoiu, arhitectura naţională de control reuneşte autorităţile cu atribuţii în sferele diplomatică, financiar-bancară, de securitate, justiţie şi control vamal/comercial, şi le mulţumesc pentru contribuţii şi avize colegilor din:
• Ministerul Afacerilor Externe (MAE) (asigură coordonarea şi secretariatul Consiliului)
• Ministerul Justiţiei (MJ)
• Ministerul Finanţelor (MF)
• Ministerul Afacerilor Interne (MAI)
• Ministerul Apărării Naţionale (MApN)
• Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (MEAT)
• Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI)
• Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării (MCID)
• Banca Naţională a României (BNR)
• Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF)
• Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
• Autoritatea Vamală Română (AVR)
• Oficiul Naţional pentru Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor (ONPCSB)
• Serviciul Român de Informaţii (SRI)
• Serviciul de Informaţii Externe (SIE)
• Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS)
• Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ / DIICOT)
• Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS)
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră