Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situaţia actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent cu Statele Unite şi abordarea României în conformitate cu dreptul internaţional. Ministrul a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice.
”Am reafirmat angajamentul ferm şi constant al României pentru identificarea unor soluţii diplomatice care să contribuie la consolidarea securităţii şi stabilităţii atât în Orientul Mijlociu, cât şi în regiunea noastră. Totodată, am reiterat riscurile generate de războiul ilegal de agresiune purtat de Federaţia Rusă”, arată Oana Ţoiu într-un mesaj pe X.
Ministrul interimar de Externe afirmă că a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice, consolidării securităţii alimentare şi asigurării, în timp util, a accesului la îngrăşămintele necesare sectorului agricol.
”Ambasada României la Teheran este pe deplin operaţională şi pregătită să ofere sprijin, alături de partenerii noştri, pentru facilitarea revenirii în ţară a navigatorilor, în special a celor care necesită asistenţă medicală. Noul ambasador al Republicii Islamice Iran a prezentat recent copiile scrisorilor sale de acreditare Ministerului Afacerilor Externe al României”, menţionează Oana Ţoiu.
