Eugen Tomac: Am înţeles mesajul PNL şi îl respect. Aţi hotărât să mergeţi în opoziţie, foarte bine! Dar renunţaţi la demagogie / Nu avem nevoie de lecţii de la nimeni. Sunt decis să merg mai departe şi sunt chiar foarte optimist

Eugen Tomac: Am înţeles mesajul PNL şi îl respect. Aţi hotărât să mergeţi în opoziţie, foarte bine! Dar renunţaţi la demagogie / Nu avem nevoie de lecţii de la nimeni. Sunt decis să merg mai departe şi sunt chiar foarte optimist

Premierul demis, Eugen Tomac, transmite un mesaj, joi, liberalilor, după decizia de a nu vota guvernul său. El spune că a înţeles mesajul PNL şi îl respectă, adăugând că PNL a hotărât să meargă în opoziţie şi le-a cerut să renunţe la demagogie, amintind că şi guvernul demis a fost votat de Parlament cu voturile PSD. ”Nu avem nevoie de lecţii de la nimeni. Sunt decis să merg mai departe şi sunt chiar foarte optimist”, mai spune Tomac.

"Am înţeles mesajul PNL şi îl respect. Aţi hotărât să mergeţi în opoziţie, foarte bine! Dar renunţaţi la demagogie, pentru că, dacă mă uit la algoritmul politic din Parlament, ştim cu toţii că inclusiv Guvernul demis a fost votat de PSD", este mesajul transmis de premierul desemnat pe Facebook, către liberali.

"Nu avem nevoie de lecţii de la nimeni. Eu sunt decis să merg mai departe şi sunt chiar foarte optimist. Iar cei care ţin cu România sunt aşteptaţi alături de mine", mai spune Tomac.

PNL nu susţine învestirea Guvernului Tomac, a anunţat joi liderul partidului, premierul interimar Ilie Bolojan, după şedinţa conducerii partidului.

El a precizat că parlamentarii liberali nu vor fi prezenţi la dezbateri sau vor fi prezenţi în sală, dar nu vor vota.

Liderul liberal a arătat că un guvern fără susţinere politică nu poate spera decât la supravieţuire şi că această propunere este o formulă de paravan pentru a scuti PSD de răspunderea pe care o are, pentru situaţia în care am ajuns.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră