Ciucu: Disocierea PNL de PSD, ”existenţială”

Ciucu: Disocierea PNL de PSD, ”existenţială”

Prim-vicepreşedinte PNL, primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este de părere ca disocierea Partidului Naţional Liberal de Partidul Social Democrat este ,,existenţială” pentru liberali. Acesta spune că nu ar pleda niciodată pentru o nouă ,,Uniune Social Liberală”.

„PNL trebuie să-şi regăsească sufletul în acest moment, PNL trebuie să decidă ca nu mai vrea USL3, 5, 6, 7, 8, 9, 10. PNL nu trebuie să mai aibă încredere într-o guvernare cu PSD, această disociere este existenţială pentru noi, nu toţi sunt convinşi, eu sunt convins de acest lucru, din ce în ce mai convins.” a declarat Ciprian Ciucu sâmbătă la Digi24.
El spune că partidul are nevoie să se ,,reîmprospăteze” începând cu Bucureştiul.
Ciucu admite ca în PNL există ,,un PNL Bolojan-Ciucu”, dar şi un curent opus acestuia, spunând însă ca cei care sunt de acord cu ideile preşedintelui Ilie Bolojan sunt ”majoritari, larg majoritari, blocaţi de o minoritate de blocaj”.
El spune că pe proiectele cu privire la care au existat ,”disonanţe”, au fost 36 de voturi ”pentru” şi aproximativ 17 împotrivă.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor