Aproximativ 200 de oameni s-au adunat, joi seară, în Piaţa Victoriei din Timişoara, pentru a protesta faţă de modificarea Codului de Procedură Penală şi pentru a cere demisia liderului PSD, Liviu Dragnea, preşedinte al Camerei Deputaţilor.
Protestul a început cu intonarea Imnului de Stat, în jurul orei 20.30, iar chemarea a fost dată pe Facebook, unde organizatorii au postat un îndemn scurt: „Un singur cuvânt: DEMISIA! Şi nu care cumva să schimbaţi legile ca să-l scăpaţi”.
Protestatarii au scandat lozinci precum „Pacat de sângele vărsat”, „Demisia” ,„Unitate”, „Mai am un singur dor, Dragnea scriitor”, „Anticipate” sau „Dragnea la puşcărie”. Unii dintre ei poartă steaguri tricolore.
Numărul protestatarilor este în creştere.




























