Fostul ministru social-democrat al Sănătăţii Alexandru Rogobete afirmă, luni, că nu există un «mesia politic», iar democraţia „nu poate sta şi nu trebuie să depindă de un singur om, indiferent cât de puternic sau popular ar fi acesta”. „Într-o democraţie matură, puterea trebuie împărţită şi controlată, deciziile trebuie asumate instituţional, iar responsabilitatea trebuie să rămână colectivă, nu transferată către un «salvator» (...) Încrederea nu stă într-un om. Încrederea se construieşte”, mai spune Rogobete.
„Într-un context public tot mai tensionat şi dominat de nevoia de „soluţii rapide”, cred că este important să spunem clar: nu există un "mesia politic", iar democraţia nu poate sta şi nu trebuie să depindă de un singur om, indiferent cât de puternic sau popular ar fi acesta. Nu contest rolul liderilor, însǎ contest mitul "salvatorilor", pentru că orice sistem are nevoie de direcţie şi asumare, dar un stat sănătos nu se construieşte în jurul unei persoane, ci în jurul unor instituţii solide, predictibile şi responsabile, care funcţionează indiferent de cine se află temporar în poziţii de putere”, afirmă, luni, fostul ministru al Sănătăţii, social-democratul Alexandru Rogobete, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Acesta consideră că într-o „democraţie matură”, puterea trebuie „împărţită şi controlată, deciziile trebuie asumate instituţional, iar responsabilitatea trebuie să rămână colectivă, nu transferată către un «salvator».
„Democraţia nu se construieşte în jurul unui om, ci în jurul unor reguli clare, al unor instituţii solide şi al unei responsabilităţi împărţite. Într-o perioadă în care tentaţia autoritară poate apărea sub forma «liderului eficient», acest lucru trebuie spus clar: echilibrul nu vine dintr-un nume, ci din modul în care funcţionează statul. Echilibrul vine din dialog. Încrederea nu stă într-un om. Încrederea se construieşte”, mai spune Alexandru Rogobete.




























